MUDr. Šárka Stiborová - Plastická chirurgie v Brně

Vyhlazení vrásek - botox

S přibývajícím věkem se v obličeji objevují vrásky, nejdříve kolem očí, úst na krku. Vrátit tváři svěží a mladistvější vzhled lze několika metodami. Léčba je závislá na stavu a stáří pokožky a hloubce a množství vrásek.

Proč se vrásky dělají? Je mnoho faktorů tvorby vrásek, mezi ně patří nadměrné opalování, kouření, hormonální vlivy - kůže ztrácí pružnost, vysychá. Další vlivy mají mimické svaly, které při nadměrném stahování přispívají k tvorbě mimických vrásek- zejména kolem očí nebo na čele. K redukci těchto vrásek pomáhá aplikace botulotoxinu (Botox, Dysport).

Botulotoxin se česky nazývá klobásový nebo konzervový jed, v přesně dané koncentraci blokuje přenos impulzu z nerv na sval, který se přestane pohybovat. Tohoto efektu se využívá i v jiných oborech medicíny k léčbě různých chorob.

Botulotoxin slouží hlavně k odstranění mělčích vrásek v horní polovině obličeje - vyhlazení vrásek kořene nosu tzv. glabely, dále pak horizontálních vrásek čela a vrásek v okolí očí. Pokud jsou však vrásky již hodně hluboké je zlepšení jen částečné a k vyhlazení vrásek v příslušné lokalitě je potřeba použít i výplňový materiál aplikovaný do kůže, nejčastěji na bázi kyseliny hyaluronové.

Průběh zákroku

Botulotoxin se aplikuje do svalů pomocí velmi tenkých jehel obvykle bez místního znecitlivění. Zákrok je jen velmi málo bolestivý, přesto u velmi citlivých jedinců lze před aplikací kůži znecitlivit krémem s obsahem lokálního anestetika.

Pooperační průběh

Efekt po aplikaci botulotoxinu je rychlý, dostavuje se přibližně za 3-4 dny po aplikaci, k maximálnímu vyhlazení vrásek dochází zpravidla po 14 dnech po ošetření. Ú činek - vyřazení mimických svalů- vydrží několik měsíců, poté se musí opakovat, ale intervaly mezi jednotlivými aplikacemi se postupně prodlužuje. Většina klientek plastické chirurgie chodí na další aplikace v intervalu 6-12 měsíců.

Rizika aplikace botulotoxinu

Po aplikaci se mohou objevit drobné krevní podlitiny v místě vpichu a výjimečně i zarudnutí nebo snížení citlivosti.

Mezi specifické komplikace patří pokles víček, obočí, horního rtu nebo ústního koutku, je téměř vždy dočasný. Účinek někdy nemusí být stranově symetrický a může se vyskytnout pocit ztuhlosti okolí místa aplikace.

Před aplikací je vhodné také vysadit léky zvyšující krvácení (Anopyrin, Acylpyrin, Brufen, apod.).

Ceník výkonu

Operační výkon Upřesnění Cena
10 jednotek botulotoxinu   1 500 Kč
20 jednotek botulotoxinu např. glabela nebo čelo 3 000 Kč
30 jednotek botulotoxinu   4 000 Kč
40 jednotek botulotoxinu   4 500 Kč
50 jednotek botulotoxinu čelo, okolí očí, glabela 5 000 Kč
Odstraňování pocení obě podpaží   7 500 Kč
Odstraňování pocení obě dlaně   9 000 Kč

Máte zájem o konzultaci?

Domluvte si nezávaznou schůzku a probereme možné řešení Vaší představy.