MUDr. Šárka Stiborová - Plastická chirurgie v Brně

Odstranění pocení

Botulotoxin se česky nazývá klobásový nebo konzervový jed, v přesně dané koncentraci blokuje přenos impulzu z nervu na sval nebo potní žlázu, který se přestane pohybovat nebo produkovat pot. Tohoto efektu se využívá i v jiných oborech medicíny k léčbě různých chorob.

Při redukci pocení

Botulotoxin aplikovaný injekčně do kůže blokuje přenos nervového impulsu do potní žlázy a tím dojde k zástavě produkce potu v ošetřené oblasti. Efekt po aplikaci je dočasný, délka trvání je výrazně individuální, závisí na rychlosti odbourávání účinné látky. Většinou efekt trvá od 3 do 12 měsíců. Obnova přenosu nervového impulzu se objevuje postupně tak, jak si tělo vytváří nová nervová zakončení, a tím se obnovuje se přenos vzruchu na nervovém spojení. Mezi nejčastěji ošetřované oblasti patří oblast podpažních jamek a dlaní rukou.

Průběh zákroku

Botulotoxin se aplikuje podkožně pomocí velmi tenkých jehel obvykle bez místního znecitlivění. Zákrok je jen velmi málo bolestivý, přesto u velmi citlivých jedinců lze před aplikací kůži znecitlivit krémem s obsahem lokálního anestetika.

Průběh po zákroku

Efekt po aplikaci botulotoxinu je rychlý, dostavuje se přibližně za 3-4 dny po aplikaci, k maximálnímu nástupu účinku dochází zpravidla po 14 dnech po ošetření. Účinek vydrží několik měsíců, poté se musí opakovat, ale intervaly mezi jednotlivými aplikacemi se postupně prodlužují. Většina klientek chodí na další aplikace v intervalu 6-12 měsíců.

Rizika

Po aplikaci se mohou objevit drobné krevní podlitiny v místě vpichu a výjimečně i zarudnutí nebo snížení citlivosti. Při aplikaci do oblasti dlaní je efekt nejistý, často je nutno zákrok opakovat a zvýšit množství aplikovaného Botulotoxinu k zajištění lepšího výsledku. Před aplikací je vhodné také vysadit léky zvyšující krvácení (Anopyrin, Acylpyrin, Brufen, apod.).

Máte zájem o konzultaci?

Domluvte si nezávaznou schůzku a probereme možné řešení Vaší představy.