MUDr. Šárka Stiborová - Plastická chirurgie v Brně

Výplň vrásek a rtů

S přibývajícím věkem se v obličeji objevují vrásky, nejdříve kolem očí, úst na krku. Vrátit tváři svěží a mladistvější vzhled lze několika metodami. Léčba je závislá na stavu a stáří pokožky a hloubce a množství vrásek. Nežádoucí známky stárnutí obličeje lze řešit například vypnutím kůže obličeje, tzv. faceliftingem.

Proč se vrásky dělají? Je mnoho faktorů tvorby vrásek, mezi ně patří nadměrné opalování, kouření, hormonální vlivy - kůže ztrácí pružnost, vysychá. Další vlivy mají mimické svaly, které při nadměrném stahování přispívají k tvorbě mimických vrásek- zejména kolem očí nebo na čele. K redukci mimických vrásek pomáhá výplň vrásek. Ke zlepšení vzhledu hlubokých statických vrásek používáme výplňové materiály.

Výplně vrásek a rtů kyselinou hyaluronovou nebo vlastním tukem

Existuje několik typů výplňových materiálů – nejčastěji používám výplně vrásek a rtů na bázi kyseliny hyaluronové a vlastní tuk. Výplně lze využít k omlazení vzhledu obličeje, výplně prohlubní na obličeji nebo ke zvětšení rtů. Výsledek je patrný okamžitě, vydrží dle typu výplně cca 6 - 24 měsíců.

Vlastní tuk- největší výhodou je, že vrásky jsou vyplněny materiálem, který pochází z vlastního těla, odpadá možná reakce na cizorodý materiál. Tuk se odebírá podobně jako při liposukci z různých partií- stehen, břicha, hýždí, poté se upraví ve zkumavce a injekcí se aplikuje do vybrané oblasti obličeje. Výsledek je patrný okamžitě.

Průběh zákroku

Výplně se pak do pleti aplikují injekčně s využitím velmi tenké speciální jehly, zákrok je málo bolestivý, proto se může provádět bez anestezie, s použitím místně aplikovaných anestetických krémů nebo v takzvané svodné anestezii, kdy injekčně umrtvíme nerv, který nervově zásobuje ošetřovanou oblast.

Pooperační péče

Po aplikaci se někdy vyskytne malý otok a zarudnutím v místě vpichu, který lze zamaskovat make-upem. Aplikace vás nijak neomezuje v běžném životě, ihned je možné se vrátit do práce. Ošetřenou oblast nevystavujte 3-4 dny intenzivnímu teplu ani chladu. Je vhodné po tuto dobu se vyvarovat konzumace alkoholu, návštěv sauny a opalování. Ošetřenou oblast nemasírujte.

Viditelnější otoky a hematomy bývají častější v případně zvětšování rtů kyselinou hyaluronovou, doporučujeme asi 2-3 denní klidový režimem. Účinky ošetření jsou dlouhotrvající nikoliv však trvalé.

Rizika

Po zákroku se občas objevuje zarudnutí, otok a svědění, občas nacházíme asymetrii nebo nerovnosti kůže. Mezi nejtěžší a naštěstí velmi málo časté komplikace patří změna barvy a citlivosti kůže, zánět, vyjimečně může část kůže odumřít. Výjimečné jsou i alergické reakce na podanou látku.

Máte zájem o konzultaci?

Domluvte si nezávaznou schůzku a probereme možné řešení Vaší představy.