MUDr. Šárka Stiborová - Plastická chirurgie v Brně

Gynekomastie

Gynekomastie je zvětšení prsní žlázy u muže. Může postihnout jedno nebo obě prsa, vyskytuje se zhruba u 30% mužů. Často se s gynekomastií setkáváme u adolescentů a později ve stáří, příčinou jsou metabolické poruchy, hormonální poruchy a užívání některých léků. Jejich vlivem dochází ke zvětšování prsní žlázy, ke hromadění tuku, u mnoha mužů dochází ke kombinaci obou faktorů.

Každý muž trpící gynekomastií by měl před operací podstoupit konzultaci u endokrinologa, dále ultrazvuk prsních žláz a varlat, aby bylo vyloučeno nádorové onemocnění. Gynekomastii lze v některých případech léčit konzervativně, podáváním léků zabraňujícím tvorbu estrogenu. V mnoha případech je však třeba podstoupit chirurgický zákrok, který spočívá v redukci prsní žlázy a tuku (pomocí liposukce).

Průběh operace

Gynekomastie je prováděna v celkové anestezii za hospitalizace, většinou 1 den. Prsní žláza je odstraňována z řezů kolem prsního dvorce a okolí je odsáto liposukcí, při nutnosti ( velká gynekomastie) je redukována i kůže. Kožní řezy jsou zašity vstřebatelným šicím materiálem.

Rekonvalescence

Po operaci je třeba nosit hrudní bandáž nebo elastickou kompresní vestu asi 3 týdny, aby kůže dobře přilnula k hrudníku. Fyzicky namáhavou činnost a sport je třeba minimálně 1 měsíc vyloučit.

Rizika gynekomastie

Ceník gynekomastie

Operační výkon Cena
Gynekomastie od 50 000 Kč
Příplatek za liposukci hrudníku 20 000 Kč

Gynekomastie

Máte zájem o konzultaci?

Domluvte si nezávaznou schůzku a probereme možné řešení Vaší představy.