Gynekomastie

Gynekomastie je zvětšení prsní žlázy u muže. Může postihnout jedno nebo obě prsa, vyskytuje se zhruba u 30% mužů. Často se s gynekomastií setkáváme u adolescentů a později ve stáří, příčinou jsou metabolické poruchy, hormonální poruchy a užívání některých léků. Jejich vlivem dochází ke zvětšování prsní žlázy, ke hromadění tuku, u mnoha mužů dochází ke kombinaci obou faktorů.

Každý muž trpící gynekomastií by měl před operací podstoupit konzultaci u endokrinologa, dále ultrazvuk prsních žláz a varlat, aby bylo vyloučeno nádorové onemocnění. Gynekomastii lze v některých případech léčit konzervativně, podáváním léků zabraňujícím tvorbu estrogenu. V mnoha případech je však třeba podstoupit chirurgický zákrok, který spočívá v redukci prsní žlázy a tuku (pomocí liposukce).

Průběh operace

Gynekomastie je prováděna v celkové anestezii za hospitalizace, většinou 1 den. Prsní žláza je odstraňována z řezů kolem prsního dvorce a okolí je odsáto liposukcí, při nutnosti ( velká gynekomastie) je redukována i kůže. Kožní řezy jsou zašity vstřebatelným šicím materiálem.

Rekonvalescence

Po operaci je třeba nosit hrudní bandáž nebo elastickou kompresní vestu asi 3 týdny, aby kůže dobře přilnula k hrudníku. Fyzicky namáhavou činnost a sport je třeba minimálně 1 měsíc vyloučit.

Rizika

  • krvácení s možností operační revize a event. podáváním krevní transfuse
  • infekce v ráně
  • zpomalené hojení ran s přetrvávající sekrecí z rány
  • ztráta části kůže, části nebo celého dvorce a bradavky. Může vzniknout potřeba znovu sešít kůži, nebo ji nahradit kožním štěpem z jiného místa na těle
  • nevzhledné, keloidní jizvy. Kvalitu jizev nelze dopředu určit, závisí především na typu hojení u každého jednotlivce

Ceník gynekomastie

Operační výkon Cena
Gynekomastie 25 - 30 000 Kč

Gynekomastie

Máte jakýkoliv dotaz? Neváhejte se zeptat.

Pro odeslání formuláře musíte mít povolený javascript.

* Položky označené jsou povinné pro odeslání formuláře
Odesláním formuláře souhlasím se zpracováním osobních údajů.