MUDr. Šárka Stiborová - Plastická chirurgie v Brně

Diastáza břišních svalů

Úvod Blog Estetická chirurgie a péče o vzhled Diastáza břišních svalů

Diastáza přímých břišních svalů je stav, kdy dojde k rozestupu břišních svalů vlivem oslabení vazivové tkáně mezi nimi. Nejčastěji se s tímto problémem setkávám u žen po porodu, ale výjimkou nejsou ani pacienti po výrazném úbytku váhy nebo muži s nadměrným nitrobřišním tlakem.

U mnoha pacientek, které se na mě obracejí s přáním pevnějšího břicha, je diastáza hlavním důvodem, proč cvičení a redukce váhy nevedou k požadovanému výsledku.

Co přesně je diastáza

Břišní stěnu tvoří mimo jiné pár přímých břišních svalů (rectus abdominis), které se uprostřed spojují vazivovým pruhem zvaným linea alba. Ten při vyšším a dlouhodobém napětí povolí, a mezi svaly tak vzniká rozestup. Tím se oslabí stabilita trupu a často vzniká i typické „vypouklé“ břicho, které se nevrací do původního tvaru ani po porodu. 

Diastáza břišních svalů

Jak diastáza vzniká

Těhotenství je nejčastější příčinou, zvláště v případech vícečetných těhotenství, u žen s menší postavou, nebo když je miminko větší. Svaly i vazivo jsou pod tlakem, který postupně způsobí jejich roztažení. K návratu do původního stavu často nedojde ani s odstupem času.

U některých pacientek je navíc přítomná i pupeční kýla nebo nadbytečná kůže, což stav dále zhoršuje. Vznik diastázy může podpořit i nevhodné posilování, prudké výkyvy hmotnosti nebo geneticky daná nižší kvalita pojivové tkáně.

Příznaky, které by vás měly vést k vyšetření

Typickým příznakem je vyklenující se břicho při zatnutí břišních svalů nebo při vstávání z lehu. Vzniká patrný žlábek ve střední linii břicha. Pacientky si často stěžují na:

  • pocit slabosti v oblasti středu těla,
  • bolesti zad,
  • funkční obtíže v oblasti pánevního dna,
  • nespokojenost s tvarem břicha navzdory normální váze.

Diastáza břišních svalů

Možnosti cvičení a konzervativní léčby

U mírného rozestupu lze začít s cíleným fyzioterapeutickým cvičením. Zásadní je aktivace hlubokého stabilizačního systému, správné dýchání a zapojení příčného břišního svalu. Naopak zcela nevhodné jsou sedy lehy, planky nebo zvedání těžkých břemen bez opory trupu.

Zlepšení vyžaduje trpělivost, pečlivou techniku a pravidelnost. U mnoha žen je ale účinek pouze částečný a rozestup zůstává viditelný.

Kdy přichází na řadu abdominoplastika

Pokud je rozestup větší než 2–3 cm a přetrvává delší dobu po porodu, případně je doprovázen nadbytkem kůže nebo kýlou, je efektivním řešením chirurgická korekce.

Při abdominoplastice dochází k sešití svalů zpět k sobě, čímž se obnoví pevnost břišní stěny. Zároveň je odstraněna přebytečná kůže a podkoží. Výsledkem je nejen plošší břicho, ale i funkčně stabilnější trup.

Zákrok často kombinuji s odstraněním pupeční kýly nebo liposukcí horní části břicha pro harmonický výsledek. Doba rekonvalescence je individuální, obvykle je třeba několik týdnů klidového režimu.

MUDr. Šárka Stiborová
Publikováno: 3. 7. 2025

Máte zájem o konzultaci?

Domluvte si nezávaznou schůzku a probereme možné řešení Vaší představy.