MUDr. Šárka Stiborová - Plastická chirurgie v Brně

Abdominoplastika - odstranění nadbytků břicha

Plastika břicha je operace, při které se snažíme zlepšit vzhled břišní stěny. Velmi častou příčinou povolené kůže a rozestupu břišních svalů bývají opakovaná těhotenství a obezita, při rozpínání kůže se na ní také mohou objevit strie. Tyto nepříznivé změny jsou trvalé a nezmizí ani po zhubnutí nebo po intenzivním cvičení. Abdominoplastika není léčba obezity, je indikována až po stabilizaci hmotnosti. Nedoporučujeme ji ani ženám, které ještě plánují těhotenství.

Před operací je nutná konzultace, kde se dozvíte všechny potřebné informace. Operace je prováděna v celkové anestezii, za hospitalizace. Minimálně 10 dní před operací se nesmí užívat léky zvyšující krvácení, dále doporučujeme minimálně 1 měsíc vysadit hormonální antikoncepci.

Průběh operace

Rozlišujeme 2 typy podobných operací- abdominoplastiku a miniabdominoplastiku.

Abdominoplastika se provádí za hospitalizace, v narkóze a trvá 2 - 3 hodiny. Kožní řez umísťujeme nízko v podbřišku, poté preparujeme břišní stěnu až k žeberním obloukům. Pupek je při operaci obříznut a po odstranění nadbytečné kůže je pupek po důkladném plánování umístěn na nové místo. Při rozestupu přímého břišního svalu, tzv. diastaze, je provedeno jeho sešití. Na závěr operace sešijeme všechny rány vstřebatelnými stehy, zavedeme odsavné dreny a poté se přiloží kompresní obvaz (speciální kompresní prádlo, nebo břišní pás). Výsledná jizva je umístěna v podbřišku a kolem pupku.

Miniabdominoplastika – částečná abdominoplastika

Miniabdominoplastika je zákrok menšího rozsahu. Provádí se také v celkové narkóze a trvá asi 1 hodinu. Řez je veden podobně jako při celkové abdominoplastice v podbřišku, ale je o něco kratší, preparace břišní stěny je do výše pupku. Tato operace je vhodná v případech, kdy je kůže uvolněná pouze např. v dolní části a nad pupkem je pevná a kvalitní.

Pooperační průběh

Po operaci břicha zůstává pacient hospitalizován většinou 2 – 3 dny. Jako prevence rizika embolie je nutné, aby pacient vstal z postele již v den operace, dále nabízíme možnost použití nafukovacích kompresních punčoch na dolní končetiny.

Po propuštění doporučujeme klid na lůžku v domácím ošetření po dobu 5-7 dní, aby se tkáně spojily a rychleji hojily. V některých případech odchází pacient domů s odsavnými dreny a je nutné zapisovat stav přírůstků tekutiny do drenů. Velmidůležité je trvalé nošení elastického stahovacího prádla nebo kýlního pásu několik týdnů. Převazy a kontroly se po propuštění provádějí po dohodě s plastickým chirurgem. Mírná fyzická zátěž je možná po 4 týdnech, plná asi po 6 týdnech. Jizva po abdominoplastice vyzrává několik měsíců.

Pacientka by neměla kouřit do úplného zhojení, jinak zvyšuje riziko možných komplikací.

Rizika plastická operace břicha

Přes maximální pečlivost může během zákroku nebo po něm dojít k následujícím komplikacím:

Ceník výkonu

Operační výkon Cena
Abdominoplastika od 60 000 Kč
Miniabdominoplastika od 36 000 Kč
Abdominoplastika s liposukcí od 70 000 Kč
Sešití svalové vrstvy 7 000 Kč

Abdominoplastika - odstranění nadbytků břicha

Máte zájem o konzultaci?

Domluvte si nezávaznou schůzku a probereme možné řešení Vaší představy.