Zmenšení kožních valů paží a stehen | Plastická chirurgie MUDr. Stiborová Brno | Plastická chirurgie MUDr. Stiborová Brno

MUDr. Šárka Stiborová - Plastická chirurgie v Brně

Odstranění kožních valů

Operace je vhodná k odstranění nevzhledných kožních nadbytků, které nejčastěji vznikají s rostoucím věkem a po výrazném zhubnutí. Kůže nejčastěji ztrácí svoji přirozenou elasticitu v oblasti vnitřních ploch horních částí paží a stehen. Odstranění kožních valů se provádí chirurgicky, vždy vznikají jizvy.

Průběh operace

Operace je prováděna v celkové anestezii za hospitalizace, doba hospitalizace se pohybuje kolem 1–4 dnů. Operace trvá asi 1-2 hodiny, existuje několik operačních technik, volba nejvhodnější závisí na kvalitě kůže a velikosti kožního nadbytku. Vždy kožním řezem pronikneme do podkoží až ke svalové povázce a odstraníme přebytek kůže s podkožní tukovou vrstvou, řezy sešíváme vstřebatelným šicím materiálem, většinou zavádíme odsavné dreny.

Pooperační průběh

Drény se odstraňují nejčastěji 1.-2. pooperační den, podle množství přitékající tekutiny, dále je nutné nosit speciální elastické prádlo minimálně 4-8 týdnů. Zbytky stehů jsou odstraňovány přibližně 10.-14. pooperační den. Asi 4–6 týdnů je vhodné se vyhnout větší fyzické námaze a sportu, další dva měsíce pouze s elastickým prádlem.

Po zhojení ran je nutno pečovat o jizvy- jizvu promašťovat, provádět tlakové masáže, používat náplasti nebo masti s obsahem silikonu, minimálně 6 měsíců chránit před slunečním zářením.

Rizika operace

Mezi nejčastější komplikaci patří tvorba seromu- žlutavá tekutina hromadící se v podkožní tkáni, s nutností opakovaných punkcí.

Mezi ostatní komplikace patří krvácení, hematomy, infekce rány, rozestup rány. Při těchto komplikacích je někdy indikována reoperace a následuje prodloužené hojení rány. Každý operační výkon po sobě zanechává jizvu. Tato bude vyzrávat dle individuálního hojení jedince (dáno dědičně), vyzrání jizvy trvá zhruba 1 rok. V operované oblasti pravidelně dochází k poruše citlivosti při přerušení drobných kožních nervů, návrat citlivosti probíhá delší dobu.

Mezi vážná rizika operačního výkonu patří riziko vzniku žilní trombosy a event. následné plicní embolie, jejich výskyt je častější při mnohočetných přidružených onemocněních a stáří pacienta.

Zmenšení kožních valů paží a stehen

Máte zájem o konzultaci?

Domluvte si nezávaznou schůzku a probereme možné řešení Vaší představy.