MUDr. Šárka Stiborová - Plastická chirurgie v Brně

Facelift

Facelift je zákrok, při kterém jsou chirurgickou technikou odstraňovány známky stárnutí obličeje a krku.

Při procesu stárnutí obličeje dochází ke zhoršování elasticity a hydratace pokožky. Dále dochází ke zmenšování počtu tukových váčků obličeje, jejich přesun do nižších poloh na obličeji a s tím jsou spojené viditelné projevy- prohlubování nasolabiálních rýh, pokles ústních koutků, vznik váčků při úhlu dolní čelisti.

Faktory, které zhoršují a urychlují stárnutí, jsou ztenčování kůže, úbytek tukové tkáně obličeje, gravitace, poškození kůže sluncem, kouření, stres, a v neposlední řadě dědičné predispozice.

Na krku se stárnutí projeví visící kůží, může vzniknout dvojitá brada, změna úhlu mezi dolní čelistí a krkem.

Výplně se pak do pleti aplikují injekčně s využitím velmi tenké speciální jehly, zákrok je málo bolestivý, proto se může provádět bez anestezie, s použitím místně aplikovaných anestetických krémů nebo v takzvané svodné anestezii, kdy injekčně umrtvíme nerv, který nervově zásobuje ošetřovanou oblast.

Poslední dobou velmi populární miniivazivní rejuvenační zákroky - jako je aplikace botoxu, výplní, faceliftingových nití nedosahují tak velkého pozákrokového efektu jako operace, ale mohou oddálit dobu, kdy je pro nejlepší výsledek vhodné facelifting provést.

Facelift

Facelift - stárnutí obličeje

Kdo je vhodný kandidát?

Facelift je zákrok vhodný pro muže i ženy ve věku nejčastěji od 40 let, kteří si chtějí navrátit mladistvý vzhled obličeje. Může však být proveden i u osob mladších, pokud se u nich projeví povolení kůže v oblasti obličeje a krku dříve, než je obvyklé. Všichni klienti musí absolvovat vstupní konzultaci, při které se vybere vhodný typ zákroku, dále musí absolvovat předope-rační vyšetření - musí splňovat zdravotní předpoklady k pro-vedení operace.

Facelift - průběh zákroku

Anestezie

Zákrok nejčastěji provádím v kombinaci místního umrtvení s nitrožilním podáním uklidňujících látek- tzv. neuroleptanalge-zie. Při operaci je přítomen anesteziolog, který Vás udržuje v lehkém spánku a dohlíží na Váš celkový stav, nedostáváte te-dy celkovou anestezii. Zároveň chirurg umrtvuje operovanou oblast místním anestetikem. Při této variantě anestezie jste 1 den hospitalizována.

Zákrok je také možné provést ambulantně (bez hospitalizace) jen při použití místního umrtvení- zejména při MACS liftingu.

Průběh operace a chirurgické řezy

V závislosti na výběru pro Vás ideální operační techniky - kterou může být


Tradiční facelift

Tradiční facelift má řez umístěný před boltcem, protažený do vlasů nad a za boltec. poté je provedena preparace a korekce muskuloaponeurotického systému (SMAS) tváře. Odstranění nadbytečné kůže a sutura.

Tradiční facelift

MACS lift

MACS lift zkratka MACS znamená minimal access cranial su-spension. Tento typ faceliftu je moderní, méně invazivní zákrok, zanechává krátkou jizvu pouze před boltcem a v oblasti spánku. Cranial su-spension - znamená, že hlubší tkáňovou vrstvu tváře (tzv. SMAS) — zvedáme vnitřním stehem a fixujeme vertikálně vzhůru, bojuje-me tedy přímo proti gravitaci.

MACS lift

Uzávěr chirurgických ran

Řezy jsou sešity vstřebatelnými stehy, do rány je umístěn na 1-2 dny odsavný dren, rána je kryta sterilní gázou a fixována elastickým obinadlem nebo elastickou fixační ohlávkou. Zbytky stehů jsou odstraňovány za cca 1-2 týdny.

Pooperační průběh a výsledek

Převaz a odstranění odsavného drenu se provádí 1-2 dny po operaci, 5-10 dní je nutné nosit elastickou kompresi.

Několik dní po zákroku je vhodná poloha v polosedě nejlépe na zádech a chlazení operovaných míst přes obvaz. Po faceliftu se mohou vyskytnout drobné hematomy a otok, které se většinou zlepší do 10-14 dní. Déle může přetrvávat necitlivost a napětí kůže, pocit svírání, přesušená kůže, zvý-šené padání vlasů v operované lokalitě.

Po Faceliftu je obvyklý návrat k běžným činnostem asi za 2-3 týdny. Fyzickou zátěž omezte po dobu 3-4 týdnů po operaci.

Ceník výkonu

Operační výkon Upřesnění Cena
Facelift v celkové anestezii 1 noc hospitalizace 45 000 Kč
MACS lift v lokální anestezii   28 000 Kč
Tkáňové lepidlo pro facelift   4 000 Kč
Omlazení obličeje vlastním tukem   15 000 Kč

 

Máte zájem o konzultaci?

Domluvte si nezávaznou schůzku a probereme možné řešení Vaší představy.